OLEJEK RÓŻANY Z RÓŻY DAMASCEŃSKIEJ
Nazywamy go „płynnym złotem” Bułgarii. Dlaczego?
Bułgarski eteryczny olejek różany uważamy za najlepszy na świecie. Zawdzięcza to warunkom klimatycznym i glebowym, jakie występują w Bułgarii.
Ma zbawienny wpływ na naszą skórę. Kosmetyki z różą damasceńską, przede wszystkim odmładzają, regenerują, ujędrniają i wygładzają. Działają też przeciwzapalnie, przeciwbólowo, uspokajająco i nie tylko.
Olejek i wodę różaną dodajemy do wyrobów takich jak: konfitury, cukierki, likiery, napoje, galaretki łukum, rakija.
Posiada wyjątkowo delikatny, bogaty i długotrwały aromat.
Zaliczamy go do naturalnych afrodyzjakiem.
ZBIORY I DOLINA RÓŻ
Różę zbieramy ręcznie. Zaczynamy bardzo wcześnie rano, nawet o 4 godzinie. Kwiat ma być świeży i nie musi być całkowicie rozwinięty, żeby utrzymać maksymalny aromat i wilgotność. Na jeden kilogram olejku różanego potrzebujemy 3500 kg kwiatu róży.
Centrum produkcji olejku znajduje się w środkowej Bułgarii w Kazanłyk w Dolinie Róż. Co roku na przełomie maja i czerwca odbywa się tam kilkudniowy festiwal. Możemy wtedy wejść na pola różane i zerwać ile dusza zapragnie kwiatów. Obejrzymy tam i posłuchamy o procesie destylacji róży damasceńskiej. Spróbujemy świeżej wody różanej, zobaczymy tradycyjny taniec bułgarski horo, a w centrum miasta na kiermaszu kupimy niezwykłe różane prezenty.
Na przestrzeni lat olejek bułgarski zdobył wiele medali i nagród na światowych targach i wystawach, w Paryżu, Mediolanie, Londynie, Wiedniu, Filadelfii.
Do dziś, ze względu na swoją wysoką jakość, bułgarski olejek różany jest jednym z najbardziej preferowanych surowców francuskich perfumiarzy.
CZY WIEDZIAŁEŚ?
W Bułgarii w różnych miastach jest ulica o nazwie Dolina Róży a w Kazanłyk znajdziemy jedyne na świecie muzeum poświęcone róży oleistej. Wśród eksponatów zobaczymy pojemnik na olej różany, który był ostatnio używany w 1947 roku i nadal ma silny zapach róży.
Co ciekawe, bułgarski olejek różany jest stosowany w przemyśle kosmicznym jako składnik do smarowania sprzętu kosmicznego ze względu na niesamowitą odporność na wszelkie zmiany temperatury.
Warto wspomnieć, że na znalezionej trackiej monecie znajduje się wizerunek róży a przyszła bułgarska moneta euro prawdopodobnie będzie miała na rewersie właśnie różę.