Bułgaria słynie z wód źródlanych i ciepłych wód mineralnych.
W wielu miejscach w Bułgarii można napić się bezpłatnie źródlanej lub mineralnej wody i napełnić nią butelki. Jest to bardzo praktyczne rozwiązanie głównie w letnie dni, kiedy żar leje się z nieba.
Bułgarzy uwielbiają też baseny z mineralną wodą. Co roku odwiedzają uzdrowiska, żeby podreperować zdrowie i odzyskać siły.
Kraniki z wodą
Zwane są czeszmi, to bardzo ciekawy temat, a często niezgłębiony przez podróżników w różnych opowieściach.
Zdarza się, że czeszmi to małe „arcydzieła” z głębokim przesłaniem. Ludzie najczęściej budowali je aby pozostawić po sobie coś dobrego, być dobrze zapamiętanym, jako dar dla miejscowej ludności lub na pamiątkę jakiegoś wydarzenia. Niektóre z nich (z napisem bułgarskim lub tureckim) zostały postawione wieki temu i do dziś służą spragnionym, choć nie tylko, bo miejscowi napełniają wodą baniaki i piją ją każdego dnia w domu.
Jeden z napisów autora nieznanego brzmi: „Wiatr zamiata nasze kroki- najpierw namiętności, potem pochłania nas czas. Ta czeszma została zbudowana, ponieważ kamień jest trwalszy od nas, a woda jest wieczna”. Inny głosi: „Nawet człowiek, który dobrze żyje, umiera i rodzi się inny. Niech urodzony później, patrząc na to, pamięta tego, który to zrobił”.
W Bułgarii jest mnóstwo sanatoriów, uzdrowisk, hoteli, spa, łaźni, gdzie znajdziemy wody mineralne o różnych właściwościach i na najróżniejsze schorzenia. Temperatura wody waha się od 30 do 100st.C. Taka gorąca woda, czasami śmierdzi zepsytym jajkiem i faktycznie tak jest, bo w składzie znajduje się siarkowodór. Lecznicze kąpiele uzupełniają niedobór siarki w organizmie, która jest nam niezbędna do prawidłowego funkcjonowania.
Różnorodność bułgarskich wód mineralnych wynika głównie za składu skał, im większe jest to zróżnicowanie w rejonie złoża, tym woda jest bogatsza w cenne skaładniki.
Znane miejscowości uzdrowiskowe to: Welingrad, Paweł Bania, Saparewa Bania, Hisaria, Sandanski, Chiflik, Warwara, Warna, Bansko i wiele innych.